Nowy sprzęt w Janowskiej Straży Pożarnej

W miesiącu wrześniu Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim wzbogaciła się o nowy sprzęt w postaci:

  • namiotu pneumatycznego ewakuacyjnego,
  • motopompy pożarniczej M16/8 Rosenbauer Fox III.

Zakup powyższego sprzętu był możliwy dzięki pozyskaniu środków finansowych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, dotacji z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie oraz nawiązek sądowych zasądzonych przez Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim.

zdjęcie

Zakupiony namiot może być wykorzystywany jako:

  • ratowniczy na miejscu prowadzonych czynności ratowniczych,
  • zabezpieczenie medyczne,
  • kwatermistrzowski,
  • dowódczo-sztabowy,
  • jak również wykorzystany podczas działań z zakresu ratownictwa chemicznego do budowy systemów dekontaminacyjnych.

Namiot pneumatyczny o konstrukcji opartej na przęsłach wykonany z tkaniny poliestrowej pokrytej dwustronnie polichlorkiem winylu w mieszance z poliuretanem typu SCANTRAP składający się z dwóch komór pneumatycznych wyposażony w zawory wlotowe i wylotowe powietrza z zaworami bezpieczeństwa. Stelaż namiotu może być pompowany z butli na sprężone powietrze lub kompresora. Wewnątrz namiotu znajdują się rolowane przegrody, wewnętrzne oświetlenie oraz podłoga do zbierania wody podekontaminacyjnej. Z zewnątrz umieszczony jest kołnierz doprowadzający ciepłe powietrze do wnętrza z nagrzewnicy spalinowej.

zdjęcie
zdjęcie

Powłoka zewnętrzna charakteryzuje się niepalnością, odpornością na UV i procesy starzenia. Namiot może być używany w zakresie temperatur od -35 st.C – + 75 st.C.
Koszt zakupu namiotu pneumatycznego wraz z wyposażeniem wyniósł:
35 000,00 zł.

Motopompa pożarnicza Rosenbauerg Fox III to nowoczesne urządzenie służące do poboru i dostarczania wody na duże odległości oraz do napełniania wodą zbiorników samochodowych prowadzących działania gaśnicze.

Motopompa Fox III wyposażona jest w silnik BMW, 2 – cylindrowy, czterosuwowy o pojemności 1170 cm3 , mocy 50 KW, chłodzony powietrzem.

zdjęcie
zdjęcie

Maksymalna wydajność przy 3 metrach wysokości ssania:

  • 1000 l/min przy ciśnieniu 15 bar,
  • 1600 l/min przy ciśnieniu 10 bar,
  • 2000 l/min przy ciśnieniu 3 bar.

Elektroniczna kontrola silnika BMW zapewnia łatwe i bezproblemowe uruchamianie za pomocą jednego przycisku, natomiast automatyczna tłokowa pompka zalewająca jest w stanie zassać wodę ze znacznej głębokości w krótkim czasie.
Koszt zakupu motopompy wyniósł:
53 560,00 zł.

Skip to content