Janowscy strażacy ćwiczą, by ratować nie tylko w ogniu, ale także na wodzie

W ramach doskonalenia zawodowego strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Janowie Lubelskim, w dniach 11, 15, 19 lipca br. przeprowadzone zostały ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego, których instruktorami byli ratownicy WOPR. Ćwiczenia zostały zorganizowane na zbiorniku zalewu w Janowie Lubelskim.

Ćwiczenia praktyczne poprzedzał instruktaż z zakresu bezpieczeństwa na obszarach wodnych, zabezpieczenia ratowników, ich niezbędnego wyposażenia podczas prowadzonych działań ratowniczych na wodzie oraz zasad ewakuacji osób poszkodowanych z wody.

Zabezpieczenie ratowników polegało na użyciu między innymi odpowiedniego wyposażenia indywidualnego, tj. kombinezonów do pracy w wodzie oraz kamizelek asekuracyjnych.

Dodatkowo przećwiczono wodowanie, jak również pływanie i manewrowanie łodzią przy użyciu silnika zaburtowego oraz wioseł. Ćwiczono również podejmowanie osoby bezpośrednio z wody, a także praktyczne użycie rzutki ratowniczej oraz koła ratunkowego i bojki.

Strażacy ratownicy w pełnym zabezpieczeniu oraz przy zachowaniu asekuracji z brzegu, trenowali szybkie dotarcie do osoby poszkodowanej oraz ewakuację „tonącego” z wody.

W trzydniowych ćwiczeniach wzięło udział 23 strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim.

Foto, tekst: bryg. P. Drzymała

Skip to content