Duży pożar w powiecie janowskim. W akcji 51 strażaków

W środę 7 lutego w miejscowości Łążek Garncarski doszło do pożaru zabudowań. Z ogniem walczyło ponad 51 strażaków PSP oraz OSP. Ogień strawił samochody oraz budynki.

Dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP w Janowie Lubelskim zgłoszenie o pożarze w miejscowości Łążek Garncarski otrzymał w środę, kilkadziesiąt minut po północy. Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej, kierujący działaniami ratowniczymi ustalił, że ogniem objęte są budynki  wraz z wyposażeniem – stodoła, garaż oraz budynek gospodarczy

Działania zastępów straży pożarnej polegały m.in. na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu prądu do budynków, podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na front pożaru oraz dwóch prądów gaśniczych w obronie na zagrożone pożarem sąsiednie budynki drewniane. Z powodu silnego wiatru oraz drewnianej konstrukcji budynków pożar był trudny do opanowania. Konieczne było użycie aparatów ochrony dróg oddechowych i częsta rotacja strażaków.  

Po podjęciu pierwszych działań, zastępy PSP i OSP kontynuowały akcję. Ich zadania obejmowały oświetlenie terenu objętego działaniami, rozbiórkę spalonych budynków oraz dokładne przelewanie pozostałych tlących się elementów. W wyniku silnego stresu strażacy udzielili wsparcia psychicznego właścicielowi jednej z posesji, w obrębie której miał miejsce pożar. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zespół ratownictwa medycznego.

W akcji brały udział 3 zastępy PSP oraz 7 zastępów OSP, łącznie 51 strażaków. Akcja ratowniczo-gaśnicza zakończyła się nad ranem o godzinie 4.10.

Skip to content