Ćwiczenia sił i środków KSRG z terenu powiatu janowskiego

W dniu 31 października 2023 roku odbyły się ćwiczenia powiatowe sił i środków KSRG z terenu powiatu janowskiego. Głównym celem ćwiczeń było ustalenie poziomu przygotowania sił i środków KSRG do udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w przypadku wystąpienia wielu zdarzeń nakładających się na siebie. Ponadto ćwiczenia miały na celu doskonalenie technik oraz organizacji działań ratowniczych podczas wypadku komunikacyjnego, prowadzenia działań ratowniczych i ewakuacji osób z wysokości, udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy dzieciom oraz osobom z oznakami hipotermii. Scenariusz ćwiczeń obejmował cztery epizody:

I. Wypadek w komunikacji drogowej, osoby uwięzione we wraku pojazdu.

II. Izolowane zdarzenie medyczne na wysokości z osobą poszkodowana na wieży widokowej, ewakuacja osoby poszkodowanej z wieży za pomocą technik linowych.

III. Zadławienie dziecka w wieku ok. 2 lat, pierwsza pomoc przedmedyczna.

IV. Odszukanie osoby zaginionej znajdującej się przy akwenie z oznakami hipotermii, działania poszukiwawcze z łodzi oraz przeczesywanie brzegu przez ratowników.

W ćwiczeniach uczestniczyło łącznie 15 zastępów OSP z krajowego systemu ratowniczo gaśniczego z terenu powiatu janowskiego, dwa zastępy z JRG PSP z Janowa Lubelskiego, ZRM, Policja, przedstawiciele Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku.

Ćwiczenia zakończyły się podsumowaniem, podczas którego głos zabrali Komendant Powiatowy PSP w Janowie Lubelskim st. bryg Grzegorz Pazdrak, Pan Czesław Krzysztoń V-ce Burmistrz Janowa Lubelskim, którzy w swoich wystąpieniach podziękowali za zaangażowanie wszystkim uczestnikom ćwiczeń.

Skip to content