Burze w powiecie janowskim – czerwiec 2013r.

Miesiąc czerwiec rozpoczął się dla strażaków z powiatu janowskiego pracowicie. W okresie od 1-26.06.2013r. strażacy uczestniczyli w 88 zdarzeniach związanych z usuwaniem skutków zdarzeń w wyniku gwałtownych opadów atmosferycznych. Najbardziej charakterystycznymi były działania prowadzone w dniu 10 i 11.06.2013 r. w gminie Dzwola w miejscowościach Krzemień I, II, Zofianka Dolna, Branew.

zdjęcie
zdjęcie

W wyniku gwałtownych opadów atmosferycznych spływająca woda z pól zaczęła przepływać przez drogę powiatową w miejscowości Krzemień Pierwszy, powodując podmycie drogi, zalewając niżej położone budynki mieszkalne i gospodarcze. Działania zastępów straży pożarnej polegały na udrażnianiu przepustów, kierowaniu ruchem drogowym na drodze powiatowej, na której utworzył się korek. Zabezpieczano budynki układając worki z piaskiem w miejscach zagrożonych. Oznakowano i zabezpieczono wyrwy powstałe w jezdniach i chodnikach. Ze względu na możliwość zawalenia się, droga powiatowa w kierunku Krzemień I – Branew została zamknięta.

zdjęcie

W dniu 23.06.2013 r. w godzinach południowych, również w wyniku gwałtownych opadów deszczu, rwące wody opadowe spowodowały zalanie podpiwniczenia i niskiego parteru lokalu gastronomicznego, magazynu elektronarzędzi oraz infrastruktury narciarskiej. Działania zastępów PSP i OSP polegały na wypompowaniu wody pompami szlamowymi i agregatem pompowym dużej wydajności z pomieszczeń podpiwniczenia i niskiego parteru. W podpiwniczeniu znajdowała się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, w której napływająca woda wyłamała drzwi powodując zalanie pomieszczeń i znajdującego się tam sprzętu.

Skip to content