Wypadek cysterny w Łążku Ordynackim w powiecie janowskim

27 lutego 2017 roku w godzinach wieczornych na drodze krajowej nr 19 w miejscowości łążek Ordynacki powiat janowski na granicy województw lubelskiego i podkarpackiego doszło do zdarzenia z udziałem ciągnika siodłowego wraz z cysterną.

zdjęcie

W wyniku zdarzenia ciągnik wraz z cysterną przewożącą około 20 ton oleistej substancji o nazwie NORMAN 346 w temperaturze 86 o C przewrócił się na prawy bok w odległości około 20 metrów od rzeki Bukowa przy nowo-budowanym moście.

zdjęcie

Ze względu na duże prawdopodobieństwo, iż cysterna jest rozszczelniona , a wyciekająca substancja przedostaje się do piachu oraz ,że podczas stawiania cysterny substancja oleista może przedostać się do rzeki Bukowa podjęta została decyzja o zadysponowaniu grupy chemicznej . Na miejsce zdarzenia została zadysponowana SGR Chem-Ekol z JRG Nowa Sarzyna z województwa podkarpackiego najbliższa miejscu zdarzenia.

zdjęcie
zdjęcie

Po przyjeździe grupy chemicznej oraz przeprowadzonym rozpoznaniu przez dowódcę podjęto decyzje, iż przy użyciu w�y chemicznych oraz kompresora zostanie wtłoczone do cysterny sprężone powietrze, które spowoduje, iż substancja zostanie przetłoczona do cysterny zastępczej. W taki sposób udało się przepompować tylko połowę substancji z uszkodzonej cysterny. Po stwierdzeniu, iż nie ma możliwości całkowitego opróżnienia cysterny oraz uzyskaniu informacji od właściciela cysterny ,który stwierdził, iż jest to cysterna przeznaczona do transportu morskiego i ma specjalne uchwyty do podnoszenia podjęto decyzję o postawieniu cysterny w połowie wypełnionej substancją za pomocą dźwigu oraz holownika. Właściciel ciągnika zadysponował dźwig o nośności 60 ton.

zdjęcie

W działaniach uczestniczyły służby Policji ,SOR w Janowie Lubelskim, 11 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i 22 strażaków ratowników.

zdjęcie
zdjęcie

tekst: st. bryg. Grzegorz Pazdrak Komendant Powiatowy PSP w Janowie Lubelskim; bryg. Krzysztof Kurasiewicz dowódca JRG KP PSP w Janowie Lubelskim.

Skip to content