Pożar budynku mieszkalnego w Modliborzycach

W dniu 10 marca 2021 r., nadranem o godzinie 04:02 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim przyjął zgłoszenie o pożarze domu jednorodzinnego w miejscowości Modliborzyce. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane zastępy z Jednostki Ratownicze – Gaśniczej PSP z Janowa Lubelskiego oraz z Ochotniczej Straży Pożarnej z KSRG z Modliborzyc, Wierzchowisk Pierwszych oraz OSP spoza KSRG z Wolicy Drugiej.

Po dojeździe na miejsce pierwszych zastępów stwierdzono, że ogniem w znacznej części objęty jest drewniany dach wolnostojącego domu jednorodzinnego w starej zabudowie. Przebywający w nim starsza kobieta opuściła budynek przed przybyciem na miejsce jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Działania polegały przede wszystkim na ograniczeniu rozprzestrzeniania się ognia na pozostałą część domu oraz jego ugaszenie.Utrudniona podczas działań polegające m.in. na lokalizacji pożaru wynikały ze względu na drewniany strop oraz ocieplenie stropu wykonane z trzciny, siana oraz  pozostałych elementów palnych. Dokonano wycięcia części stropu drewnianego objętego pożarem, nadpaloną belkę podtrzymującą konstrukcję dachu pozostawiono, aby nie doszło do zawalenia części budynku. Pomieszczenia w budynku oddymiono i przewietrzono, w działaniach używano kamerę termowizyjną w celu lokalizacji zarzewi pożaru w stropie budynku.

W wyniku pożaru częściowemu spaleniu uległa konstrukcja stropu nad budynkiem. Częściowo nadpalona została więźba dachowa.

Po zakończeniu działań ratowniczo – gaśniczych pouczono użytkownika obiektu
o konieczności uzyskania opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego przed przystąpieniem do użytkowania budynku.

Tekst i zdjęcia: KP PSP w Janowie Lubelskim

Skip to content