Pamiętajmy o odśnieżaniu dachów

Z uwagi na intensywne opady śniegu Państwowa Straż Pożarna przypomina właścicielom i zarządcom o konieczności odśnieżania dachów i usuwania lodowych sopli.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przypomina, że odśnieżanie dachu i usuwanie sopli należy do obowiązków właściciela bądź zarządcy nieruchomości. Szczególną uwagę należy zwrócić na budynki o powierzchni przekraczającej 2000m2 oraz o powierzchni dachów wynoszącej ponad tysiąc metrów kwadratowych, m.in. hipermarkety, hale targowe, sportowe, magazyny.

Pamiętajmy także, że gdy temperatura wzrasta do 0° Celsjusza, zalegający śnieg robi się cięższy i może stwarzać niebezpieczeństwo uszkodzenia dachów oraz zadaszeń.

Właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu może zostać ukarany mandatem. Można również wprowadzić natychmiastowy zakaz użytkowania obiektu.

zdjęcie

Metr sześcienny spulchniałego śniegu waży 600–800kg, mokrego około 900kg. Lód może być cięższy od świeżego puchu nawet o 40%. Choć prawo budowlane nie precyzuje przepisów dotyczących odśnieżania dachów, jednak każdy administrator, użytkownik bądź zarządca obiektu nie powinien dopuścić do obniżenia sprawności technicznej budynku. Na dachach nie powinna znajdować się pokrywa śnieżna grubsza niż 30cm.

zdjęcie

Podczas usuwania śniegu i nawisów śniegowych (szczególnie wzdłuż chodników przy ulicach) istnieje konieczność odpowiedniego zabezpieczenia i ostrzeżenia użytkowników chodników przed niebezpieczeństwem. Do tego celu służyć mogą taśmy zabezpieczające, zapory, pachołki itp.

zdjęcie

W dalszym ciągu obowiązuje rozporządzenie porządkowe nr 1 Wojewody Lubelskiego z dnia 29 stycznia 2006 roku w sprawie nałożenia obowiązku w zakresie usuwania śniegu i lodu. Niedostosowanie się do obowiązków zawartych w w/w rozporządzeniu podlega karze grzywny do 5000,00zł wymierzanej na zasadzie i w trybie określonym w prawie o wykroczeniach.

Skip to content