Oberwanie chmury na terenie powiatu janowskiego – 17 czerwca 2011r.

W dniu 17 czerwca 2011 roku o godzinie 16:45 do Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim wpłynęła informacja, iż nad miejscowością Dzwola (Gmina Dzwola, powiat janowski) przeszła gwałtowna burza z intensywnymi opadami deszczu. W wyniku szybkiego spływu wód opadowych z pól zalana została miejscowość Dzwola. Woda zalała również drogą krajową Nr 74 na wysokości miejscowości Dzwola uniemożliwiając przejazd samochodom oraz podtopiła 10 gospodarstw. Zalana została także całkowicie centralna część miejscowości niszcząc nowo wybudowane centrum rekreacyjne.

zdjęcie

Do działań zadysponowany został zastęp ratowniczo–gaśniczy a także samochód wraz z pompą szlamową o wydajności 6400 l/min z Państwowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim jak również osiem zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu trzech gmin powiatu janowskiego. Działania Straży Pożarnej polegały na przepompowywaniu przez drogę krajową nr 74 przy pomocy pomp szlamowych wody spływającej z pól, która zalewała budynki usytuowane przy drodze.

zdjęcie

Ze względu na duże utrudnienia oraz bezpieczeństwo strażaków zamknięta została droga krajowa i zostały zorganizowane objazdy.

W wyniku gwałtownych opadów zalane zostały również miejscowości Branew i Branewka (gmina Dzwola, powiat janowski). O godzinie 18:45 do Powiatowego Stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim wpłynęła informacja, iż w wyniku gwałtownych opadów deszczu zalana została centralna część miejscowości. Woda przelewa się przez drogę powiatową i podtopionych zostało 12 gospodarstw. Do działań zadysponowane zostały dwa zastępy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim oraz osiem zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu trzech gmin powiatu janowskiego. Działania Straży Pożarnej polegały na przepompowywaniu przy pomocy pomp szlamowych wody spływającej z pól, która zalewała budynki usytuowane przy drodze do rzeki Branew.

Poza wyżej wymienionymi działaniami ratowniczymi związanymi z gwałtownymi burzami miało miejsce jeszcze kilka zdarzeń na terenie powiatu przy usuwaniu powalonych przez wiatr drzew w miejscowościach: Krzemień I, Godziszów , Chrzanów, Kocudza Górna, Konstantów i Janów Lubelski, w których brało udział dziesięć zastępów PSP i OSP.

Skip to content