Komunikat ws. burz i silnego wiatru
Zasady bezpiecznego zachowania w czasie burzy, silnego wiatru, intensywnych opadów.
Podczas burzy.
Porażonym może zostać każdy, kto podczas burzy przebywa na świeżym powietrzu. Najbardziej narażeni są ludzie i zwierzęta na otwartej przestrzeni, wtedy, gdy są najwyższym punktem w okolicy. Dlatego nie należy stawać w czasie burzy pod wysokimi drzewami – szczególnie odosobnionymi, na wzniesieniach, na szczytach górskich, pod masztami. Ponieważ prąd pioruna po uderzeniu w ziemię rozchodzi się we wszystkich kierunkach m. in. po powierzchni ziemi i słabnie wraz ze zwiększającą się odległością od miejsca uderzenia (im dalej tym słabszy prąd na powierzchni ziemi), to nasze nogi mogą stać w miejscach o różnych wartościach natężenia prądu, w wyniku czego nastąpi przepłynięcie przez nas prądu i tzw. porażenie krokowe.
Czy wiesz jak należy się chronić przed porażeniem pioruna?
- należy pozostać w domu, nie wychodzić, chyba że jest to naprawdę konieczne,
- trzymać się z daleka od otwartych okien, drzwi, kominków, umywalek, wentylatorów i innych urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu,
- nie używaj telefonu,
- nie używaj przedmiotów takich jak wędki, kije golfowe,
- nie przenosić łatwopalnych materiałów w otwartych pojemnikach,
- nie przebywać w wodzie jak i w małych łódkach,
- zostać w samochodzie, gdy jest się w trakcie podróży (samochody są jednymi z bezpieczniejszych miejsc do ukrycia się),
- schroń się w samochodzie. W przypadku uderzenia pioruna prąd spłynie po karoserii, nie penetrując wnętrza,
- poszukać schronienia w budynku, jaskini, kanionie,
- jeśli nie ma w pobliżu schronienia, należy unikać wysokich obiektów w okolicy,
- kiedy czujesz ładunki elektryczne w powietrzu, gdy włosy stają ci dęba, przykucnij szybko na ziemię, ponieważ błyskawica może cię trafić.
- w żadnym wypadku nie kładź się na ziemi,
- poszukaj obniżeń terenu (wąwóz, dolina). Trzymaj się z dala od obiektów metalowych, jak np. siatki, słupy, natomiast osoby, przebywające w większej grupie, powinny się rozproszyć.
Silne wiatry.
Silne wiatry i huragany najgroźniejszą formę przyjmują w okresie wiosennym i jesiennym. Powodowane są najczęściej szybko przemieszczającymi się niżami. Przed wystąpieniem wichury najważniejszą rzeczą jest, aby upewnić się, czy wszyscy członkowie Twojej rodziny wiedzą, jak postępować w czasie huraganu, jak wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne i gazowe.
Gdy masz pewność, że zbliża się niebezpieczeństwo wystąpienia silnego wiatru (wichury, huraganu):
- szukaj schronienia w budynku,
- włącz radio na baterię i słuchaj uważnie komunikatów o zagrożeniach, sposobach postępowania,
- dokładnie zamocuj elementy mogące podczas silnego wiatru zostać przeniesione, spaść i wyrządzić szkody,
- pozamykaj wszystkie okna i drzwi zewnętrzne do budynków, również gospodarczych,
- bez uzasadnionej potrzeby nie wychodź z budynku,
- wyłącz odbiorniki energii elektrycznej, urządzenia gazowe, a najlepiej główny wyłącznik prądu i gazu. Zminimalizuje to prawdopodobieństwo powstania pożaru,
- skryj się w najniższych partiach budynku z dala od okien i oszklonych drzwi,
- nie parkuj i nie zatrzymuj pojazdu pod trakcjami elektrycznymi, drzewami lub innymi obiektami, pod którymi mógłby zostać zniszczony lub uszkodzony na skutek ich przewrócenia, bądź upadku odrywanych od nich elementów,
- jeśli przy drodze, którą podróżujesz, rosną drzewa, postaraj się zatrzymać pojazd w miejscu otwartej przestrzeni, wolnym od upadających części drzew i innych obiektów.
W okresie od 29-31.07.2012 r. na terenie powiatu janowskiego powstało ogółem 43 zdarzenia związane z usuwaniem skutków gwałtownych wichur, z czego 10 zdarzeń dotyczyło uszkodzeń części budynków mieszkalnych i gospodarczych.
Najwięcej interwencji podejmowano na terenie miasta i gminy Janów Lubelski w zakresie usuwania powalonych drzew, zwisających konarów drzew w miejscach stwarzających zagrożenie dla osób poruszających się chodnikami i alejkami.