Janowscy strażacy ćwiczą, by ratować nie tylko w ogniu, ale także na lodzie

W ramach doskonalenia zawodowego strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Janowie Lubelskim w dniach 17-19 stycznia 2022 roku przeprowadzone zostały ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego obejmującego działania ratownicze na zamarzniętych akwenach. Ćwiczenia zostały zorganizowane na zbiorniku zalewu w Janowie Lubelskim.

Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie technik w zakresie poruszania się po kruchym lodzie, podejmowanie osób tonących z zimnej i skutej lodem wody, budowanie stanowiska asekuracji na lodzie z wykorzystaniem sań lodowych i innego specjalistycznego sprzętu.

Ćwiczenia praktyczne poprzedzał instruktaż z zakresu bezpieczeństwa na obszarach zalodzonych, zabezpieczenia ratowników oraz zasad ewakuacji osób poszkodowanych z wody.

Pierwszym etapem ćwiczeń praktycznych było przygotowanie ratownika do wejścia na pokrywę lodu oraz kolejnego ratownika do wody. Zabezpieczenie ratowników polegało na użyciu między innymi odpowiedniego wyposażenia indywidualnego: kombinezonów do pracy w wodzie, kamizelek asekuracyjnych. Wykorzystując sanie lodowe, ratownicy w pełnym zabezpieczeniu oraz przy zachowaniu asekuracji z brzegu, trenowali szybkie dotarcie do osób poszkodowanych oraz podejmowanie „tonącego” z wody, a także samoratowanie.

W trzydniowych ćwiczeniach łącznie brało udział 23 strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim.

Skip to content