Ćwiczenia zgrywające służb ratowniczych powiatu janowskiego

W dniu 22 września 2021 r. na obwodnicy Janowa Lubelskiego stanowiącej cześć drogi S-19 przeprowadzone zostały ćwiczenia zgrywające jednostek krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego oraz służb współdziałających pod kryptonimem „„Via Carpatia – 2021””.

Głównym założeniem ćwiczeń było doskonalenie czynności ratowniczych podczas zdarzenia w komunikacji drogowej o charakterze masowym i mnogim z wykorzystaniem jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu oraz służb współdziałających.

Scenariusz ćwiczeń przedstawiał się następująco:

Na trasie szybkiego ruchu S-19 na wysokości „MOP – Janów Lubelski Wschód„ na pasie ruchu w kierunku Lublina doszło do wypadku drogowego. Samochód ciężarowy cysterna przewożący około 10 tys. litrów substancji o kodzie 1202 nie zasygnalizował zamiaru zjazdu na MOP i rozpoczął proces hamowania. Jadący za min autobus wycieczkowy nie zdążył zahamować i z dużą siła uderzył w tył cysterny.

W wyniku silnego uderzenia cysterna została postawiona w poprzek jezdni blokując dwa pasy ruchu. W autobusie podróżowało 42 osoby – wycieczka w Ukrainy.

Jadące za autobusem z dużą szybkością samochody osobowe widząc to zaczęły nagły manewr hamowania w wyniku czego samochody osobowe uległy wypadkowi.

Łącznie w zdarzeniu poszkodowanych było 29 osób.

W ćwiczeniach uczestniczyło łącznie 17 zastępów Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej z terenu powiatu janowskiego , Zespoły Ratownictwa Medycznego, Policja, Zespół Zarządzania Kryzysowego, przedstawicie PCK, przedstawiciele Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku. Ćwiczenia obserwowali przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie.

Po zakończeniu ćwiczeń manewrów odbyła się zbiórka wszystkich uczestników ćwiczeń, podczas której głos zabrali Komendant Powiatowy PSP w Janowie Lubelskim st. bryg Grzegorz Pazdrak, Pan Jerzy Bielecki Poseł na Sejm RP, a zarazem V-ce Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP, Pan Artur Pizoń Starosta janowski. W swoich wystąpieniach podziękowali za zaangażowanie wszystkim uczestnikom ćwiczeń.

Ćwiczenia podsumował Naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie st. bryg. Zenon Pisiewicz.

Skip to content