Ćwiczenia janowskich strażaków na zamarzniętych akwenach

W ramach doskonalenia zawodowego strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Janowie Lubelskim przeprowadzone zostały ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego. Ćwiczenia zostały zorganizowane na zamarzniętym zbiorniku zalewu w Janowie Lubelskim.

Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie technik w zakresie poruszania się po kruchym lodzie, podejmowanie osób tonących z zimnej i skutej lodem wody, budowanie stanowisk asekuracji na lodzie z wykorzystaniem sań lodowych, drabiny nasadkowej i lin

Ćwiczenia praktyczne poprzedzał instruktaż z zakresu bezpieczeństwa na obszarach zalodzonych, zabezpieczenia ratowników oraz zasad ewakuacji osób poszkodowanych z wody.

Pierwszym etapem ćwiczeń praktycznych było przygotowanie ratownika do wejścia na pokrywę lodu oraz kolejnego ratownika do wody Zabezpieczenie ratowników polegało na użyciu między innymi odpowiedniego wyposażenia indywidualnego: kombinezonów do pracy w wodzie, kamizelek asekuracyjnych. Wykorzystując sanie lodowe, ratownicy w pełnym zabezpieczeniu oraz przy zachowaniu asekuracji z brzegu, trenowali szybkie dotarcie do osób poszkodowanych oraz podejmowanie „tonącego” z wody.

Skip to content