W dniu 26 września 2025 r. na terenie gminy Dzwola odbyły się MIĘDZYPOWIATOWE ĆWICZENIA RATOWNICZE POD KRYPTONIMEM „JANÓW 25”

Celem głównym ćwiczeń było m.in. sprawdzenie poziomu przygotowania sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego do prowadzenia działań gaśniczych, poszukiwawczo-ratowniczych na terenach trudnodostępnych z elementami ratownictwa medycznego.

Dodatkowo ćwiczenia miały na celu:

– sprawdzenie funkcjonowania służby dyżurnej stanowisk kierowania w zakresie dysponowania sił i środków KSRG, w tym odwodów operacyjnych,

-praktyczne doskonalenie przemieszczania sił i środków oraz organizacji Punktu Przyjęcia Sił i Środków,

-przećwiczenie powoływania i pracy sztabu oraz kierowania poziomu interwencyjnego i taktycznego,

-doskonalenie organizacji i technik działań w zakresie wykorzystania BSP oraz pojazdów typu quad,

-doskonalenie współpracy i współdziałania z innymi służbami w zakresie prowadzenia długotrwałych działań poszukiwawczo – ratowniczych,

-doskonalenie organizacji łączności oraz współpracy z mediami na potrzeby prowadzenia działań ratowniczych na różnych poziomach kierowania,

-doskonalenie formy i metody zabezpieczenia własnego rejonu działania na czas zadysponowania sił i środków jednostki.

W ćwiczeniach uczestniczyły siły i środki PSP oraz OSP z powiatu janowskiego, a także z powiatu biłgorajskiego, opolskiego, lubelskiego, zamojskiego, hrubieszowskiego, łęczyńskiego, kraśnickiego, tomaszowskiego.

Jak wcześniej wpominaliśmy – przepraszamy za wszelkie utrudnienia na drogach. Jednocześnie chcemy podkreślić, że ćwiczenia przyniosły ogromną wartość – nie tylko doskonaląc umiejętności służb, ale też podnosząc bezpieczeństwo całego regionu.

zdjęcia: mł. asp. Rafał Drzazga

Skip to content