Wyst±pienie wiceministra Jaros³awa Zieliñskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnêtrznych i Administracji skierowane do stra¿aków i pracowników cywilnych Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej.
Pan nadbrygadier Leszek Suski
Komendant G³ówny Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej
Panowie Komendanci
Wojewódzcy, Miejscy, Powiatowi
Funkcjonariusze i Pracownicy cywilni
Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej
Polscy stra¿acy w 2016 roku udowodnili, ¿e w pe³ni zas³uguj± na wysokie zaufanie spo³eczne, którym s± obdarzani. Powinno to stanowiæ powód do uzasadnionej satysfakcji oraz motywacjê do jak najlepszej ofiarnej s³u¿by.
Wszystkie, zarówno zaplanowane, jak i nieprzewidziane zadania, zosta³y przez Pañstwow± Stra¿ Po¿arn±, czêsto we wspó³dzia³aniu z druhami ochotnikami, wykonane w sposób w³a¶ciwy i profesjonalny. Wielkim sukcesem naszych s³u¿b, w którym du¿y udzia³ mieli stra¿acy, by³o zapewnienie bezpieczeñstwa i prawid³owego przebiegu ¦wiatowych Dni M³odzie¿y, Szczytu NATO w Warszawie, uroczysto¶ci 1050-lecia Chrztu Polski, du¿ych zgromadzeñ patriotycznych oraz imprez masowych o ró¿norakim charakterze. Wysoka ocena postawy i dzia³añ funkcjonariuszy oraz wdziêczno¶æ obywateli i uczestników wa¿nych wydarzeñ 2016 roku odbywaj±cych siê na terenie Polski najlepiej ¶wiadcz± o dobrej kondycji s³u¿b odpowiedzialnych za nasze bezpieczeñstwo.
Wymaga³o to zaanga¿owania i wysi³ku komendantów wszystkich szczebli, Rz±du i kierownictwa MSWiA, ale przede wszystkim stra¿aków, odpowiedzialnych za powierzone im konkretne zadania. Realizacji tych bie¿±cych obowi±zków towarzyszy³y przy tym konieczne, ale wprowadzane w sposób ewolucyjny, modyfikacje maj±ce na celu udoskonalenie systemu ochrony przeciwpo¿arowej i podniesieniu jego sprawno¶ci.
W ramach troski o w³a¶ciwy rozwój i doskonalenie kadr w Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej zosta³y przygotowane i wdro¿one nowe programy doskonalenia zawodowego obejmuj±ce kadrê dowódcz± i ratowników w zakresie taktyki i dowodzenia, logistyki i prewencji po¿arowej. Wprowadzone zasady organizacji doskonalenia zawodowego w Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej u³atwiaj± kompleksowe rozwi±zania w zakresie podnoszenia kwalifikacji kadr stra¿ackich.
W Szkole G³ównej S³u¿by Po¿arniczej w Warszawie, kszta³c±cej wy¿sz± kadrê oficersk± i dowódcz± na poziomie strategicznym dla PSP utworzony zosta³ nowy kierunek studiów podyplomowych bezpieczeñstwo energetyki j±drowej. Bêd± siê na nim kszta³ciæ specjali¶ci od zarz±dzania bezpieczeñstwem energetyki j±drowej ze szczególnym uwzglêdnieniem ratownictwa i bezpieczeñstwa po¿arowego w sytuacjach zagro¿eñ radiologicznych.
Obiekty stra¿ackie coraz czê¶ciej kojarz± siê spo³eczeñstwu nie tylko z czerwonymi samochodami wyje¿d¿aj±cymi na ratunek, gdy zdarzy siê nieszczê¶cie, ale tak¿e z o¶rodkami edukacyjno-kulturalno-informacyjnymi s³u¿±cymi lokalnym spo³eczno¶ciom. Wiele jednostek Stra¿y Po¿arnej podejmuje ró¿norodne inicjatywy spo³eczne. Niezwykle cenne s± m. in. otwierane w wielu miejscach sale edukacyjne dla dzieci i m³odzie¿y, które pozwalaj± zmieniæ szkolne wycieczki do Stra¿y w wa¿ny element kszta³cenia uzupe³niaj±cy system edukacji szkolnej. Pañstwowa Stra¿ Po¿arna w 2016 roku zorganizowa³a kilka konkursów z zakresu wiedzy o ochronie przeciwpo¿arowej przeznaczonych dla uczniów szkó³ podstawowych i gimnazjów. Stra¿acy uczestnicz± równie¿ w æwiczebnych alarmach ewakuacyjnych, które co roku powinny odbywaæ siê w ka¿dej szkole.
W ramach odblokowywania dróg awansu i optymalnego zarz±dzania zasobami kadrowymi zwiêkszyli¶my szanse m³odszym, ale ju¿ do¶wiadczonym, zdolnym i ambitnym oficerom na sprawowanie funkcji komendanckich i dowódczych w Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej. Zmiany kadrowe po³±czone z wykorzystaniem do¶wiadczenia zawodowego funkcjonariuszy dobrze wp³ywaj± na konkurencyjno¶æ kadrow± w formacji i jako¶æ wykonywanych przez ni± zadañ ustawowych.
Oprócz zadañ wykonywanych na terenie kraju Pañstwowa Stra¿ Po¿arna w minionym roku prowadzi³a równie¿ wspó³pracê miêdzynarodow±. W ramach bilateralnej wspó³pracy z Republik± Bia³orusi i utworzonej wcze¶niej Polsko-Bia³oruskiej Miêdzyrz±dowej Komisji Koordynacyjnej ds. Wspó³pracy Transgranicznej powo³ana zosta³a Podkomisja ds. ratownictwa i ochrony ludno¶ci w warunkach nadzwyczajnych zagro¿eñ. Obecnie trwaj± prace zmierzaj±ce do ratyfikacji umowy miêdzy Rz±dem Rzeczypospolitej Polskiej, a Rz±dem Republiki Bia³orusi o wspó³pracy w dziedzinie zapobiegania katastrofom, klêskom ¿ywio³owym i innym powa¿nym wypadkom oraz usuwania ich nastêpstw. 22 wrze¶nia 2016 roku zosta³ podpisany plan wspó³pracy Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej z niemieck± Federaln± Agencj± Pomocy Technicznej (THW) na lata 2016-2017 obejmuj±cej udzielanie wzajemnej pomocy, prowadzenie æwiczeñ oraz szkoleñ na potrzeby ratownictwa i ochrony ludno¶ci.
Nawet najlepiej wyszkoleni ratownicy nie s± w stanie prowadziæ skutecznych i sprawnych dzia³añ bez odpowiedniego sprzêtu.
Dokonali¶my zmian w sposobie przekazywania dotacji z bud¿etu pañstwa jednostkom Ochotniczych Stra¿y Po¿arnych. Koordynacja rz±dowego wsparcia w zaspokajaniu potrzeb OSP zosta³a powierzona Komendantowi G³ównemu Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej. Rozwi±zanie to ma na celu zapewnienie równomiernego rozwoju systemu ratowniczo-ga¶niczego na terenie ca³ego kraju oraz zapewnienie spójno¶ci ze ¶rodkami pochodz±cymi z innych ¼róde³ bud¿etowych. Pozwoli to równie¿ na realne wzmocnienie poszczególnych jednostek ochrony przeciwpo¿arowej odgrywaj±cych wa¿n± rolê w niesieniu szybkiej i skutecznej pomocy osobom poszkodowanym. Wed³ug dotychczasowych zasad dysponowania ¶rodkami bud¿etowymi dla OSP pañstwo rezygnowa³o w istocie z jakiegokolwiek wp³ywu na sposób i celowo¶æ ich wykorzystania, zdaj±c siê we wszystkim na Zarz±d G³ówny OSP. Wbrew wcze¶niejszym opiniom obroñców tamtej metody nowe zasady przynios³y ju¿ w pierwszym roku ich stosowania pozytywne efekty. ¦wiadcz± o tym liczne podziêkowania ze strony jednostek OSP z terenu ca³ego kraju kierowane do Komendanta G³ównego Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej oraz Ministerstwa Spraw Wewnêtrznych i Administracji. Zagwarantowana w bud¿ecie pañstwa na 2016 rok kwota 36 min z³, która zosta³a zwiêkszona o 3,5 min z³ w stosunku do projektu bud¿etu przygotowanego na ten rok przez rz±d PO-PSL, umo¿liwi³a zawarcie 5 239 umów z jednostkami OSP na dofinansowanie zakupu wyposa¿enia i sprzêtu po¿arniczego, zakupów inwestycyjnych, w tym przede wszystkim samochodów ratowniczo-ga¶niczych, a tak¿e tradycyjnych miêdzynarodowych zawodów po¿arniczych, obozów M³odzie¿owych Dru¿yn Po¿arniczych i turniejów wiedzy po¿arniczej. W ustawie bud¿etowej na 2017 rok kwota dofinansowania dla jednostek OSP dziêki staraniom kierownictwa MSWiA zosta³a zwiêkszona do 39 min z³.
Jednostki Ochotniczych Stra¿y Po¿arnych w³±czone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Ga¶niczego otrzyma³y w 2016 roku dofinansowanie z bud¿etu pañstwa w wysoko¶ci 73 min z³. Monta¿ finansowy ³±cz±cy ¶rodki pochodz±ce z ró¿nych ¼róde³, wskazanych wy¿ej rozdzia³ów bud¿etowych, wk³adu finansowego samorz±dów, ustawowych odpisów od ¶rodków ubezpieczeniowych, Funduszu Ochrony ¦rodowiska, dofinansowania ze strony Lasów Pañstwowych oraz sponsorów indywidualnych pozwoli³ w minionym roku na zakup 171 samochodów po¿arniczych. Ponadto 253 u¿ywane, ale sprawne samochody stra¿ackie wycofywane z jednostek ratowniczo-ga¶niczych PSP zasili³y jednostki Ochotniczych Stra¿y Po¿arnych.
W 2016 roku dla potrzeb Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej zosta³o zakupionych 108 samochodów ratowniczo-ga¶niczych i specjalnych. Realizowane by³y 92 inwestycje budowlane polegaj±ce na budowie, modernizacji i renowacji obiektów PSP, na które przeznaczona zosta³a kwota 42,6 min z³. Z powy¿szej liczby 26 inwestycji zosta³o ju¿ zakoñczonych.
Nowe mo¿liwo¶ci w zakresie zakupów nowoczesnego wyposa¿enia dla Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej otwieraj± projekty z Programu Operacyjnego Infrastruktura i ¦rodowisko oraz uchwalona przez Sejm „ustawa modernizacyjna" na lata 2017-2020. Zawarte ju¿ dwie umowy na dofinansowanie projektów: Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym - etap I oraz Zwiêkszenie skuteczno¶ci prowadzenia d³ugotrwa³ych akcji ratowniczych o ³±cznej warto¶ci ponad 343 min z³ oraz przewidywana umowa na realizacjê projektu Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie drogowym - etap IV na kwotê 200 min z³ pozwol± na znacz±ce doposa¿enie jednostek systemu ratowniczo-ga¶niczego w samochody ratownictwa technicznego, samochody ratownicze do dzia³añ na szlakach kolejowych, trena¿ery do prowadzenia akcji ratowniczych podczas katastrof kolejowych, pojazdy do ratownictwa wysoko¶ciowego, pompy do substancji chemicznych, agregaty pr±dotwórcze, symulatory i specjalistyczny sprzêt techniczny.
W ramach rz±dowego programu modernizacji s³u¿b mundurowych na lata 2017-2020 zaplanowane zosta³y w Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej 52 inwestycje budowlane polegaj±ce na budowie, rozbudowie i modernizacji obiektów komend powiatowych i jednostek ratowniczo-ga¶niczych Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej na ³±czn± kwotê prawie 400 min z³, zakup sprzêtu transportowego na ³±czn± kwotê ponad 300 min z³, wyposa¿enia osobistego i ochronnego funkcjonariuszy na blisko 123 min z³. Na podwy¿ki wynagrodzeñ funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, które bêdê realizowane w dwóch transzach - od 1 stycznia 2017 roku i od 1 stycznia 2019 roku przeznaczona zosta³a kwota ponad 760 min z³. W 2020 roku podwy¿ki te wraz z nagrod± roczn± spowoduj± wzrost wynagrodzeñ o 13,6 % w stosunku do 2016 roku, tj. ¶rednio o 609 z³ na jednego funkcjonariusza. Wynagrodzenia pracowników cywilnych Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej od 1 stycznia 2017 roku wzrosn± ¶rednio o 250 z³ na etat, a od 1 stycznia 2019 roku o kolejne 300 z³. W 2017 roku na realizacjê zadañ przewidzianych w programie modernizacyjnym wydatkowanych zostanie ponad 300 min z³, a ³±cznie w latach 2017-2020 kwota ta wyniesie 1 mld 723 min z³. Przy sprawnym, uczciwym i gospodarnym wydatkowaniu ¶rodków finansowych w ramach wymienionych wy¿ej projektów europejskich oraz ustawy modernizacyjnej w latach 2017-2020 mo¿liwy bêdzie zakup dla Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej i jednostek OSP prawie tysi±ca nowych samochodów stra¿ackich. Po³owa z nich trafi do PSP, a po³owa do OSP.
W 2017 roku bêdziemy kontynuowaæ wysi³ki na rzecz porz±dkowania i usprawniania sfery ratownictwa i ochrony ludno¶ci. Znajd± swój rz±dowy i sejmowy fina³ trwaj±ce ju¿ prace nad projektem ustawy o ochronie ludno¶ci i obronie cywilnej. Wspó³czesne zagro¿enia cywilizacyjne powodowane przez cz³owieka oraz inne zagro¿enia, nie tylko ze strony si³ natury, czyni± realizacjê tego punktu programu Prawa i Sprawiedliwo¶ci i rz±du Pani Premier Beaty Szyd³o zadaniem o szczególnie wa¿nym charakterze.
Dziêkujê Komendantowi G³ównemu Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej, komendantom wojewódzkim, miejskim, powiatowym, komendantom szkó³ po¿arniczych, wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej oraz druhnom
druhom Ochotniczych Stra¿y Po¿arnych za profesjonaln±, uczciw± i ofiarn± pracê s³u¿bê na rzecz bezpieczeñstwa pañstwa i obywateli. Wasze zawodowe
wolontarystyczne zaanga¿owanie sprawia, ¿e nikt w naszym kraju nie pozostaje bez ratunku i pomocy w sytuacjach zagro¿enia, które zdarzaj± siê niestety ka¿dego dnia. W niebezpieczeñstwie i nieszczê¶ciu, które spotykaj± wielu z nas zawsze mo¿na na was liczyæ. Sprawni i ofiarni stra¿acy, nowoczesny sprzêt i dobrze zorganizowany system ratowniczo-ga¶niczy to podstawowe warunki skuteczno¶ci w dzia³aniach nios±cych pomoc drugiemu cz³owiekowi. Trzeba nieustannie troszczyæ siê o wszystkie te aspekty. Bêdziemy to wspólnie czyniæ w 2017 roku i w latach nastêpnych. Proszê o dalsz± sumienn±, cierpliw±, ofiarn±, odwa¿n±, ale i rozwa¿n± s³u¿bê na rzecz spo³eczeñstwa, aby¶my wszyscy mogli w naszej Ojczy¼nie cieszyæ siê niezmiennie bezpieczeñstwem i zdrowiem.
Podpisano: Jaros³aw Zieliñski, Sekretarz Stanu
Warszawa, 8 lutego 2017 roku
|