ďťż - -- Aktualności z życia KP PSP Janów Lubelski
12-04-2018 r. - Zmiana regulaminu konkursu "Nie wypalaj traw" ..
15-03-2018 r. - Ogłoszenie o naborze do służby w KP PSP ...
22-02-2018 r. - Narada roczna podsumowująca 2016 i 2017r ...
18-02-2018 r. - PrzekaĹź Ewie swĂłj 1% ...
Godz. 8.00, W ciagu ostatniej doby odnotowano: - Pożary: 0, - Miejscowe zagrożenia: 0, -Fałszywe alarmy: 0
Menu
Kontakt
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim

23-300 JanĂłw Lubelski
ul. Piłsudskiego 58
tel. 8724340; 8725024
fax 8721182
E-mail: kp_janowlubelski@straz.lublin.pl
Inwestycje ze środków UE


Inwestycje finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach "Regionalny Program operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013"

Linki
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie

Porady
-- Nowy samochów w KP PSP Janów Lubelski --

Straż Pożarna wzbogaciła się o nowy samochód kwatermistrzowski


W dniu 3 grudnia Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim dokonała odbioru lekkiego samochodu kwatermistrzowskiego przystosowanego do przewozu 9 osób. Samochód ma spełniać różne zadania. Po zamontowaniu siedzeń ma służyć do przewozu strażaków ratowników do długotrwałych działań zapewniając im bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Po szybkim zdemontowaniu siedzeń wykorzystany będzie do przewozu towarów wykorzystując dużą przestrzeń bagażową. Samochód przystosowany jest do holowania przyczep ze sprzętem specjalistycznym.Całkowity koszta zakupu samochodu wyniósł 117 00,00 zł. z czego 49 000,00 przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Pozostała kwota to środki własne Komendy w wysokości 68 000, zł.Mikrobus Ford Transit zapewnia zarówno kierowcy, jak i pasażerom najwyższy poziom wygody i bezpieczeństwa typowy dla samochodu osobowego. Poprawiony układ kierowniczy, zawieszenie i układ ABS gwarantują pewne i precyzyjne prowadzenie nawet przy wysokich prędkościach i maksymalnej liczbie pasażerów. Śmiałe, nowoczesne nadwozie zostało specjalnie wzmocnione, aby zapewnić wszechstronną ochronę w razie zderzenia. Standardowe funkcje bezpieczeństwa obejmują między innymi układ ABS z systemem elektronicznej dystrybucji siły hamowania (EBD) oraz poduszkę kierowcy.

Dane techniczne Forda Transit

 • turbo diesel
 • 2 198 cm3 (85KM)
 • moc maksymalna [KM/kw](obr/min): 85/63 (3500)
 • maks. moment obr. [kGm/Nm](obr/min): 25.5/250 (1500)
 • typ napędu: przedni
 • skrzynia biegów: 5 - biegowa, manualna
 • zużycie paliwa - cykl miejski [l/100km]: 9.6
 • zużycie paliwa - cykl mieszany [l/100km]: 8.4
 • zużycie paliwa - cykl pozamiejski [l/100km]: 7.7
 • pojemność zbiornika paliwa [l]: 80
 • emisja CO2 [g/km]: 222-- ŚRODKI UNIJNE W PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ --


ŚRODKI UNIJNE W PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ


Jak wszystkim wiadomo jednym z głównych zadań Państwowej Straży Pożarnej jest gaszenie pożarów oraz ratownictwo techniczne. Aby skutecznie i szybko ugasić pożar lub uratować człowieka, który uległ wypadkowi należy szybko zlokalizować miejsce zdarzenia, jak najszybciej tam dotrzeć oraz szybko i sprawnie przeprowadzić akcję ratowniczo gaśniczą. Jednym z większych sprzymierzeńców strażaków w tych dziedzinach są nowoczesne systemy teleinformatyczne wykorzystujące mapy cyfrowe oraz systemy lokalizacji przestrzennej GPS.Dostrzegając potrzebę rozwoju istniejącego już Powiatowego Zintegrowanego Stanowiska Służb Ratowniczych Powiatu, Komenda Powiatowa wraz z Komendami Powiatowymi w Kraśniku oraz Świdniku postanowiła zawiązać konsorcjum, którego celem było wspólne złożenie wniosku aplikacyjnego w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2001pn „ Rozbudowa systemu teleinformatycznego na potrzeby akcji ratowniczo gaśniczych na terenie powiatów: janowskiego, kraśnickiego i świdnickiego” , aby pozyskać środki finansowe z Unii Europejskiej na rozbudowę podsystemów teleinformatycznych. Liderem konsorcjum została Komenda Powiatowa PSP w Janowie Lubelskim, która była jednocześnie odpowiedzialna za przygotowanie wniosku aplikacyjnego oraz studium wykonalności.Wspólne starania przyniosły wymierne korzyści. Wniosek zajął 4 miejsce na liście rankingowej Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie na 31 wniosków uzyskując tym samym dofinansowanie. Cały projekt opiewa na kwotę 471 994,00 zł. Z czego dla Komendy Powiatowej PSP w Janowie Lubelskim przypada kwota 125 000,00zł.W ramach uzyskanych z Unii Europejskiej środków finansowych zmodernizowany został system łączności pomiędzy Powiatowym Stanowiskiem Kierowania, a samochodami ratowniczo gaśniczymi. Obecnie wykorzystywany jest cyfrowy system łączności GPRS oraz satelitarny system pozycjonowania pojazdów GFPS. Rozbudowany został również system map cyfrowych co w znawczym stopniu ułatwia pracę dyżurnym operacyjnym. Na mapie cyfrowej powiatu widocznej na zdjęciu na bieżąco wyświetlane są pozycje samochodów ratowniczo gaśniczych.


Każdy pojazd wyposażony został w najnowszy terminal DTS 3000 wykorzystujący łączność cyfrową umożliwiający dyspozytorowi automatyczne dysponowanie samochodów gaśniczych.


Z chwilą wpisania do systemu teleinformatycznego danych dotyczących miejscowości z której osoba wzywa pomocy system automatycznie przesyłane współrzędne miejsca zdarzenia na terminal. Z chwilą uruchomienia zapłonu uruchamia się automatycznie aplikacja auto mapy wyznaczając kierowcy dokładną i optymalna trasę dojazdu do zdarzenia. Ma to duże znaczenie podczas lokalizacji miejsca pożaru na obszarach leśnych.


Terminal wyposażony został w najnowsze oprogramowanie umożliwiające dowódcy akcji po wpisaniu marki pojazdu, który uległ wypadkowi jego dokładne wirtualne obejrzenie np. gdzie zlokalizowane są poduszki, ładunki pirotechniczne wyzwalające poduszki, gdzie są miejsca wskazane do cięcia jak też w oprogramowanie umożliwiające dowódcy bezpośrednio na miejscu akcji zidentyfikowanie substancji toksycznej wykorzystując kody ADR


W ramach projektu zakupiony został stacjonarny agregat prądotwórczy do zasilania awaryjnego budynków komendy o mocy 40 KV. Agregat jest w pełni zautomatyzowany, uruchamia się samoczynnie po zaniku prądu zasilając budynki komendy.
-- Janowscy strażacy nowym samochodem do zdarzeń --


Janowscy strażacy nowym samochodem do zdarzeń


W dniu 17 sierpnia 2010 roku przed strażnicą Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju odbyło się uroczyste przekazanie samochodów ratowniczo gaśniczych Komend Powiatowych  Państwowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim, Kraśniku, Tomaszowie Lubelskim i Biłgoraju. Samochody zostały zakupione w ramach projektu „  Poprawa bezpieczeństwa chemiczno ekologicznego na obszarach Lasów Janowskich, Puszczy Solskiej i Roztocza”  realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa lubelskiego na lata 2007 – 2013.W uroczystości udział wzięli: Marian Starownik – Poseł na Sejm RP, Genowefa Tokarska – Wojewoda Lubelski, bryg. Tadeusz Dołgań – Komendant Wojewódzki PSP, Tadeusz Szyszko – Dyrektor Biura ZOSP, Prezesi Zarządu Oddziałów ZOSP, Przewodniczący Rad Powiatów oraz Starostowie z czterech powiatów, Komendanci Powiatowi Policji, Nadleśniczowie Nadleśnictw oraz Burmistrzowie Miast i Wójtowie Gmin na terenie, których realizowany był projekt.Uroczystego przekazania pojazdów pożarniczych do poszczególnych Komend Powiatowych dokonał  Lubelski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Tadeusz Dołgań wraz z Wojewodą Lubelskim Panią Genowefą Tokarską.Wycofane z użytkowania w Państwowej Straży Pożarnej, lecz sprawne technicznie samochody ratowniczo gaśnicze  zostały przekazane do jednostek ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Samochód z Komendy Powiatowej PSP w Janowie Lubelskim został przekazany do OSP Batorz.

 


W dalszej części  uroczystości odbyło się wręczenie odznaczeń, awansów na wyższe stopnie służbowe oraz wyróżnień strażakom z czterech powiatów.

 
-- ŚRODKI UNIJNE NA WYPOSAŻENIE PSP --


ŚRODKI UNIJNE NA WYPOSAŻENIE PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ


Jak wszystkim wiadomo jednym z głównych zadań Państwowej Straży Pożarnej jest gaszenie pożarów oraz ratownictwo techniczne. Aby skutecznie i szybko ugasić pożar lub uratować człowieka, który uległ wypadkowi należy szybko zlokalizować miejsce zdarzenia, jak najszybciej tam dotrzeć oraz szybko i sprawnie przeprowadzić akcję ratowniczo gaśniczą. Jednym z większych sprzymierzeńców strażaków w tych dziedzinach są nowoczesne systemy teleinformatyczne wykorzystujące mapy cyfrowe oraz systemy lokalizacji przestrzennej GPS.Dostrzegając potrzebę rozwoju istniejącego już powiatowego Zintegrowanego Stanowiska Służb Ratowniczych Powiatu, Komenda Powiatowa wraz z Komendami Powiatowymi w Kraśniku oraz Świdniku postanowiła zawiązać konsorcjum, którego celem było wspólne złożenie wniosku aplikacyjnego w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-20013, aby pozyskać środki finansowe z Unii Europejskiej na rozbudowę podsystemów teleinformatycznych. Liderem konsorcjum została Komenda Powiatowa PSP w Janowie Lubelskim, która była jednocześnie odpowiedzialna za przygotowanie wniosku aplikacyjnego oraz studium wykonalności. Wspólne starania przyniosły wymierne korzyści. Wniosek zajął 2 miejsce na liście rankingowej Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie na 31 wniosków uzyskując tym samym dofinansowanie. Cały projekt opiewa na kwotę 471 994,00 zł. Z czego dla Komendy Powiatowej PSP w Janowie Lubelskim przypada kwota 125 000,00zł.W ramach uzyskanych środków finansowych zakupiony zostanie agregat stacjonarny do zasilania awaryjnego budynków komendy o mocy 40 KV oraz wymieniony zostanie system łączności pomiędzy Zintegrowanym Stanowiskiem Kierowania Służb Ratowniczych a samochodami ratowniczymi. Każdy pojazd wyposażony zostanie w najnowszy terminal wykorzystujący łączność cyfrową umożliwiający dyspozytorowi automatyczne dysponowanie samochodów gaśniczych. Z chwilą wpisania danych osoby wzywającej pomocy zostaną one automatycznie przesyłane na terminal. Uruchamia się aplikacja automapy wyznaczając kierowcy dokładną trasę dojazdu do zdarzenia. Terminal wyposażony zostanie w najnowsze oprogramowanie umożliwiające dowódcy akcji po wpisaniu marki pojazdu, który uległ wypadkowi jego dokładne wirtualne obejrzenie np. gdzie zlokalizowane są poduszki, ładunki pirotechniczne wyzwalające poduszki, gdzie są miejsca wskazane do cięcia. Terminal wyposażony zostanie także w oprogramowanie umożliwiające dowódcy bezpośrednio na miejscu akcji zidentyfikowanie substancji toksycznej wykorzystując kody ADR.

-- QUAD HONDA TRX 300 na wyposażeniu PSP ... --


QUAD HONDA TRX 300 na wyposażeniu PSP


W miesiącu listopadzie 2009 roku Komenda Powiatowa PSP w Janowie Lubelskim pozyskała nieodpłatnie ze Straży Granicznej quada marki HONDA TRX 300. Pojazd ten będzie wykorzystywany do akcji poszukiwawczych osób zaginionych na trudno dostępnych obszarach leśnych.Pojazd spełniał będzie także dodatkową funkcję. Został wyposażony i przystosowany do odśnieżania terenu Komendy Powiatowej.-- Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy ... --


JANOWSCY STRAŻACY BĘDĄ MIELI NOWY SAMOCHÓD RATOWNICZO-GAŚNICZY


Szybki rozwój cywilizacyjny wszystkich dziedzin życia pociąga za sobą wzrost różnego rodzaju zagrożeń. Obecnie Państwowa Straż Pożarna musi być przygotowana na pełen wachlarz działań począwszy od gaszenia pożarów, aż po ratownictwo medyczne, techniczne oraz chemiczno ekologiczne.Największym bogactwem ziemi janowskiej którego trzeba strzec przed zagrożeniami cywilizacyjnymi jest unikalna, dziewicza przyroda. Janowska Straż Pożarna jest przygotowana na wszystkie rodzaje ratownictwa, lecz nawet najlepiej wyszkolony strażak posiadający bardzo szeroki zasób wiedzy teoretycznej nie jest w stanie zdziałać nic bez sprzętu specjalistycznego z zakresu ratownictwa chemiczno ekologicznego.Komenda Powiatowa dostrzegając własne braki sprzętowe utworzyła wspólnie z Komendami Powiatowymi PSP z Kraśnika, Tomaszowa Lubelskiego oraz Biłgoraja konsorcjum, którego celem było złożenie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. lubelskiego na zakup czterech samochodów ratowniczo gaśniczych.Liderem Konsorcjum została Komenda Powiatowa PSP w Janowie Lubelskim. W związku z tym tutejsza Komenda odpowiedzialna jest za opracowanie studium wykonalności, złożenie wniosku oraz realizację i rozliczenie projektu. Po ocenach projekt zajął pierwsze miejsce na liście projektów w województwie lubelskim uzyskując 89,33 punktów na 100 możliwych.Łączna wartość projektu wynosi 3.134.890,00 zł. 85 % tej kwoty zostanie zrefundowane ze środków Unii Europejskiej. W ramach projektu dla straży janowskiej przypada kwota 800.000,00 zł. Pozwoli to na zakup nowego średniego samochodu ratowniczo - gaśniczego za kwotę 650.000,00 zł, a za 150.000,00 zł specjalistycznego sprzętu pozwalającego na prowadzenie samodzielnych działań z zakresu ratownictwa chemiczno ekologicznego na terenie powiatu janowskiego.
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej 2009


Informacja z przebiegu eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież Zapobiega Pożarom" w 2009 roku w powiecie janowskim

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" (w skrócie OTWP) ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

Organizatorem OTWP na szczeblu powiatowym byli:
 • Zarząd Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim.

W eliminacjach powiatowych OTWP uczestniczyli dzieci i młodzież w trzech grupach wiekowych: I grupa wiekowa - uczniowie szkół podstawowych, II grupa wiekowa - uczniowie szkół gimnazjalnych, III grupa wiekowa - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

W eliminacjach powiatowych uczestniczyli dzieci i młodzież:
a) w grupie I - 14 osób,
b) w grupie II - 14 osób,
c) w grupie III - 10 osób.

W sumie w eliminacjach powiatowych uczestniczyło 38 osób. Do eliminacji wojewódzkich zakwalifikowano osoby, które zajęły pierwsze miejsca we wszystkich grupach wiekowych.
Eliminacje powiatowe przeprowadzono w dniu 27 marca br. W wyniku rozgrywek finałowych kolejność zajętych miejsc przedstawia się następująco:

I grupa wiekowa - uczniowie szkół podstawowych:
1. Agnieszka Kot - Publiczna Szkoła Podstawowa w Branwi
2. Agnieszka Urbańczyk - Publiczna Szkoła Podstawowa w Dąbrowicy
3. Patrycja Smyl - Publiczna Szkoła Podstawowa w Błażku
4. Paweł Giżka - Publiczna Szkoła Podstawowa w Modliborzycach
5. Maciej Jędorowski - Publiczna Szkoła Podstawowa w Wierzchowiskach


II grupa wiekowa - uczniowie szkół gimnazjalnych:
1. Rafał Kliza - Publiczne Gimnazjum w Modliborzycach
2. Kamil Rycerz - Publiczne Gimnazjum w Chrzanowie
3. Bartłomiej Kaproń - Publiczne Gimnazjum w Wólce Ratajskiej
4. Piotr Szczecki - Publiczne Gimnazjum w Janowie Lubelskim
5. Renata Bielak - Publiczne Gimnazjum w Kocudzy


III grupa wiekowa - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych:
1.Arkadiusz Kuśmierz - LO Janów Lub.
2. Ewelina Mazur - LO Janów Lub.
3. Marcin Sulowski - LO Janów Lub.
4. Mateusz Mazur - LO Janów Lub.
5. Krzysztof Małek - ZSR Potoczek


Na szczeblach OTWP powiatowym przeprowadzono eliminacje pisemne i ustne.
Eliminacje powiatowe:
a) liczbę pytań testowych - 30,
b) liczba pytań ustnych pięć zestawów po cztery pytania,
c) czas na rozwiązanie testu 30 minut,
d) czas na udzielenie odpowiedzi ustnych - czas na zastanowienie się 3 minuty, na udzielenie odpowiedzi 1 minuta. Stopień trudności pytań był zróżnicowany dla grup wiekowych.
W eliminacjach ustnych (określanych mianem rozgrywek finałowych szczebla gminnego oraz powiatowego) startowało 5 zawodników w każdej grupie wiekowej, wyłonionych w toku eliminacji pisemnych. Każdy z nich odpowiadał na wylosowane pytania. Zwycięzcą rozgrywek finałowych w danej grupie wiekowej był zawodnik, który uzyskał największą łączną liczbę punktów za odpowiedzi ustne. W przypadku, gdy dwóch lub więcej zawodników w danej grupie uzyskało jednakową liczbę punktów - o kolejności miejsc decydowała liczba punktów zdobytych w eliminacjach pisemnych. Gdy i to nie przyniosło rozstrzygnięcia - jury ogłaszało dogrywkę, zadając dodatkowe pytania, aż do wyłonienia zwycięzcy.
Zakres tematyczny Turnieju.
 • Tradycja i historia straży pożarnych.
 • Umiejętności i przepisy z zakresu ochrony ludności, ekologii i ratownictwa.
 • Organizacja i zadania ochrony przeciwpożarowej.
 • Organizacja i zadania OSP oraz ich Związku.
 • Przyczyny oraz okoliczności powstawania i rozprzestrzeniania się pożarów.
 • Organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczej.
 • Sprzęt ratowniczo-gaśniczy.
 • Instalacje i urządzenia przeciwpożarowe.
 • Zabezpieczenia przeciwpożarowe:
  • budynków,
  • lasów,
  • zbiorów, transportu i składowania palnych płodów rolnych,
  • substancji niebezpiecznych.
  • Zasady ewakuacji ludzi i mienia z pomieszczeń na wypadek pożaru
  • Zasady udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.
  • Tematyka proponowana przez współorganizatorów (sponsorów) Turnieju.


-- Przebudowa dachu na budynku komendy KP PSP --


Przebudowa dachu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Janowie lubelskim
W dniu 6.09.2007 r. dokonano odbioru inwestycji pod nazwą „Przebudowa dachu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Janowie lubelskim”. Poprzedni dach na budynku Komendy miał już 35 lat i budził wiele zastrzeżeń: przegnita więźba dachowa i skorodowane pokrycie dachu. Taki stan techniczny dachu powodował liczne przecieki co przyczyniało się do niszczenia budynku.

Prace przy budowie dachu trwały ponad 2 miesiące:

W 2007 r. Komenda na inwestycję związaną z modernizacją dachu otrzymała środki finansowe w kwocie 100 000 złotych ze Skarbu Państwa. Dodatkowe środki finansowe w kwocie 25 000 złotych. przekazało również Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim. Łączna kwota inwestycji wyniosła 122 000 złotych.Efekt końcowy przedstawia się następująco:-- BIP --
Gra edukacyjna - QuestCity


Młody Bohater


Wirtualny spacer


Mapa zagrożeń na drogach lubelszczyzny


Ankieta
Jak oceniasz pracę strażaków?
Bardzo dobrze
Dobrze
Pozytywnie
Ĺšle

[wyniki | ankiety]
Kalendarz
Sierpien
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Statystyki
userĂłw na stronie: 0
gości na stronie: 1

Komenda Powiatowa Państawowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim.
© 2006-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone

wykonano na wzorze jPORTAL 2